Хора с икономическо образование и допълнителна квалификация ще могат да стават директори на болници. Министерството на здравеопазването е предложило такива промени в наредбата за конкурсите за избор на директори на болниците, които са публикувани за обществено обсъждане на сайта на ведомството.
Наредбата се актуализира в съответствие с промените в Закона за лечебните заведения от миналата година. Според приетите тогава текстове изпълнителен директор на болница може да бъде само лице с образователно-квалификационна степен „магистър“ по медицина, съответно дентална медицина и с квалификация по здравен мениджмънт или лице с образователно-квалификационна степен „магистър“ по икономика и управление и с придобита образователна и/или научна степен, специалност или преминато обучение за повишаване на квалификацията по чл. 43 от Закона за висшето образование в областта на здравния мениджмънт.
Кандидатите за директори на центрове за спешна помощ, трансфузионна хематология, за психично здраве, кожно-венерически болести, онкоцентровете, центровете за комплексно лечение на деца с увреждания, хосписи и тъканни банки трябва да имат магистърска степен, най-малко пет години трудов стаж по специалността и да не са осъждани, предвиждат новите текстове на наредбата. За диализните центрове се изисква медицинско образование с призната специалност и две години трудов стаж в център, отделение или клиника по диализа.
Започналите и недовършени до влизането в сила на наредбата конкурси се
довършват по досегашния ред, предвиждат допълнителните разпоредби в проектонаредбата.
С друг проект на наредба здравното министерство предлага многопрофилната болница в Русе, както и три частни болници – „Дева Мария“ в Бургас, медицински комплекс „Пълмед“ в Пловдив, който е част от веригата здравни заведения „Здраве“, и многопрофилната болница „Еврохоспитал“ също в Пловдив (най-големият частен медицински комплекс в Южна България), да станат университетски болници.
Предложението е във връзка с мотивирани искания на проф. Красимир Иванов, ректор на Медицински университет – Варна, чл. кор. проф. Христо Белоев, ректор на Русенски университет „Ангел Кънчев“, и чл.-кор. проф. Стефан Костянев, ректор на Медицински университет – Пловдив, става ясно от мотивите към предложението.
Здравното министерство посочва, че предложените болници отговарят на законовите изисквания към лечебните заведения, които могат да обучават студенти.