Секссомнията фигурира от съвсем скоро в научната литература и се причислява към групата на парасомниите – неорганичните нарушения на съня. Към тази група спада и сомнамбулизма. Определено в някои отношения има прилики между двете състояния, но разликата е, че при сексомнията хората не ходят на сън, а се опитват да правят секс с най-близко стоящия човек до тях. Лошото е, че ако няма такъв до себе си, тръгват да си търсят такъв…
Статистиката засега показват, че една трета от засегнатите от сексомния са жени.
Сексът по време на сън е състояние, при което засегнатите са на пръв поглед будни и извършват сексуални действия като маструбация, докосване и секс с човека до себе си.
Секссомнията е форма на парасомния, при която е налично бавно движение на очите и хората, които изпадат в това състояние нямат спомен от случилото се през нощта.
1. Какви биха могли да бъдат симптомите?
Оказва се, че съществуват характерни модели на поведение при засегнатите от секссомния. Понякога те разказват на партньора до себе си еротични истории, маструбират и в даден момент малко или много принуждават половинката си да правят секс. При лица с нарколепсия, синдром на неспокойните крака или болезнена нощна ерекция това разстройство на съня се среща по-често.
2. Какво отключва това състояние?
В момента се приема, че възможна причина за секс по време на сън е повишеното ниво на активност на Gyrus postcentralis в мозъка, който е отговорен за механичните възприятия. В non-REM фазата на съня биха могли да се активират нискостепенни механизми, т.е. действия, които са обичайни за нас като ходене до тоалетна, хранене, както и секс. Вероятността да се прояви това разстройство на съня се увеличава след прием на наркотични вещества, алкохол, преумора, изтощение, а също и психологически и/или физически стрес. Към рисковата група за развитие на секссомния попадат хора, които страдат от друг вид разстройство на съня – ходене на сън, сънуване на кошмари, сънна апнея или имат близки роднини, при които те са проявени.
3. Секссомния- проклятие за тези, които я имат
Около един процент от населението на света страда от това разстройство на съня. Някои хора биха определили състоянието като благословия, но се оказва, че за самите засегнати от този вид парасомния е по-скоро проклятие. По-голямата част от обществото счита секса по време на сън за забавен, но истината е, че тези сексулни действия не са продиктувани от истинска интимност между партньорите, което води до неловки ситуации, засегнатите имат чувство за вина и изпитват срам. Това е така, понеже нощните сексуални атаки се случват, когато чоквек не е в будно състояние и следователно не може да контролира действията си, нито пък да си спомни за тях на следващия ден. В такова състояние не бихме могли да преценим дали отсрещната страна е подготвена и има желание за секс и съществува възможност да се стигне до нараняване на партньора и дори изнасилване.
Ако имаме съмнение, че страдаме от секссомния е важно навреме да потърсим съвет от специалист, тъй като това е единствения начин, по който можем да помогнем на себе си и на половинката си.