Безплатна доставка над 99лв

Първа част на материала

 

 

4. Седенето на тоалетната чиния

 

Модерните тоалетни са вредни за нас, смятат израелски учени, чието изследване е публикувано в списание Digestive Diseases and Sciences. Учените твърдят, че клякането, вместо сядането, е много по-естествена позиция. По този начин се намалява рискът от проблеми с червата.

 

Учените съветват хората, които имат подобни неразположения, да поставят малко столче под краката си и се наведат напред, докато седят на тоалетната чиния. Така тялото заема положение близко до клекналото.

 

5. Почистването

 

Експерти от САЩ тестват над 100 работещи мъже и жени и установяват, че тези, върху чиито рамене лежи отговорността за поддържането на дома, имат значително по-високо кръвно налягане.

 

Според учените не самото физическо натоварване е причина за повишеното кръвно налягане, а стресът, който предизвикват домашните занимания. Освен това, продуктите за почистване могат да доведат до развитието на астма – риск, който се покачва с до 40% при хората, поели грижата за домакинството.

 

6. Дишаме грешно

 

Ако помолим някой да поеме дълбоко въздух, той най-вероятно ще издуе гърдите си при вдишване. Като бебета дишаме с корема си, по този начин използваме капацитета на белите дробове.

 

С годините и уседналия начин на живот губим тази способност и започваме да дишаме с гръдния кош. Така се получава застояване на въздух в долната част на белите дробове.

 

Там се намират най-топлите и влажни кръвоносни съдове. Те са най-ефективни в обмена на кислород, както и неговото разпространение в кръвния поток.

 

Можем да коригираме и променим дишането си. Трябва да се стремим да поемаме въздух, издувайки корема, като в същото време гърдите останат в състояние на покой. След това трябва да стегнем коремните мускули и да издишаме.

 

Дишането трябва да бъде ритмично – между 12 и 20 вдишвания в минута, като има и кратка пауза между тях. Упражненията само няколко минути на ден могат да допринесат огромен ефект и в борбата със стреса. Освен това понижават и кръвното налягане.

 

7. Почивка след вечеря

 

Отпускането на дивана след натоварен ден и бърза вечеря е един от най-вредните навици.

 

Ако сме неактивни вечер или се храним непосредствено преди лягане, е много по-вероятно тялото да преобразува храната в мазнини, твърди Клеър МакЕвели от Университета в Кеймбридж.

 

Ако приемът на калории е по-голям сутрин, вместо вечер, е много по-вероятно да изгорим тези калории, чрез извършваните дейности през деня.

 

Препоръчително е след вечеря да се направи една разпускаща 20-минутна разходка.

 

Вашият коментар