Работна група ще обсъди методиката за финансиране на болниците през 2013 г., се договориха началникът на НЗОК д-р Пламен Цеков и управителният съвет на Българския лекарски съюз (БЛС).
Целта е да се намери най-добрият и рационален вариант за заплащане на болниците през следващата година, уточняват от здравната каса.
Представеният преди няколко месеца проект на принципи за формиране на прогнозни обеми и дейности на лечебни заведения за болнична помощ 2013 г. не бе одобрен от лекарите. Той бе наречен от съсловието рестриктивен, неприемлив и противозаконен.
По време на среща между осигурителната институция и лекарския съюз бяха обсъдени и параметрите на бюджета на НЗОК за следващата година, както и новите дейности, които предстои да бъдат прехвърлени от Министерство на здравеопазването към здравната каса.
Решено бе и да се изготви график, по който отделни работни групи да започнат преговорите по цените и обемите на дейностите, включени в Националния рамков договор за 2013 г.
От Министерство на здравеопазването се предвижда прехвърляването на следните дейности към НЗОК от 2013 г.:
интензивно лечение;
онкологични заболявания;
ин витро ;
редки заболявания;
ваксинопрофилактика;
процедури с ПЕТ скенер;
редки заболявания по предложен списък от медицински специалисти.
По данни на здравното министерство за тези дейности те са разходвали 100 млн. лв. (за интензивно лечение – 40 млн. лв., за ин витро – 15 млн. лв., за ваксини – 35 млн. лв., за ПЕТ скенер – 1 млн. лв. и за психично болни – 9 млн. лв.).
По този въпрос Българският лекарски съюз иска представянето на официална информация за разходваните средства.