Безплатна доставка над 99лв

От септември пилотно в няколко големи болници у нас пациентите ще се приемат за лечение, след като поставят личната си карта в специални четци. При изписването си те пак ще извършват същото действие, а здравната каса ще покрива разходите за терапията им само през „маркирания период“.

 

Това ще е първата стъпка към ефективен контрол върху дейностите, които отчитат болниците, заяви пред „Труд“ д-р управителят на Националната здравноосигурителна каса д-р Румяна Тодорова.

 

Очаква се до края на годината личната ни карта да стане „ключ“ за всички болници. За целта Здравната каса ще отдели 1 млн. лв.

 

Те ще се похарчат за актуализиране на някои софтуерни програми и за стабилизирането на хардуерни. Надзорният съвет вече е възложил на управителя да обяви необходимата обществена поръчка и победителят да се заеме с осигуряването на новия „ключ“ към системата.

 

„Без лична карта вече ще е невъзможно да постъпиш в болница, ако не си с опасност за живота. Тя не може да свърши 100% работа, т. е. да осигури пълна яснота какво се случва в дадения момент с пациента, но ще реализира възпиращ ефект по отношение на източването на НЗОК“, смята д-р Тодорова.

 

Голям проблем в сектора е и това, че хронично болни не престават да пълнят отделенията за активно лечение, посочва още управителят на Касата.

 

В останалите страни от Европейския съюз те се поемат от структури за продължително лечение, а терапията в специализираните отделения не е толкова скъпа.

 

Тъй като 2/3 от продължителното лечение е социална дейност, за нея спокойно можело да се сключи договор с личния лекар. Познавайки пациента, джипито може един път дневно да посещава болния в звеното за продължително лечение. Така пациентът ще получава нужните грижи, а семейният доктор ще си поддържа квалификацията.

 

Подобна промяна би довела до сериозни икономии. Според д-р Тодорова трябва да започнат да се водят разговори със социалното министерство в тази насока.

Вашият коментар