Националната здравноосигурителна каса и Български зъболекарски съюз подписаха Националния рамков договор за дентални дейности за 2017 г.
Документът регламентира заплащането на трета лечебна дейност в полза на здравноосигурените на възраст над 18 години, възможността отчитането на финансово-отчетните документи на изпълнителите на извънболнична дентална помощ да се осъществява само през информационната система на НЗОК, с което отпада необходимостта от представяне на отчетните документи в районните здравноосигурителни каси на хартиен носител, като това следва да става в четиридневен (а не както досега – в тридневен) срок, съобщиха от пресцентъра на Здравната каса.
По-рано д-р Николай Шарков разясни пред БНР какво да разбират пациентите под трета дейност, която да се заплащат от НЗОК. „Едно от двете – ако пациентът има нужда от пломба ще му бъде направена пломба, ако той е изразходвал другите си две дейности. Ако има нужда от екстракция на зъб – ще му бъде изваден зъбът. Това е третата дейност“, посочи той.
Проектът на Националния рамков договор за денталните дейности бе приет от Надзорния съвет на Касата на 20 януари 2017 г.
Резултатите от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18-годишна възраст в България показва, че кариесите на постоянните дъвкателни зъби при малчуганите са намалели с близо 70%. Една от основните й цели е да се сведе до минимум поставянето на пломби при малчуганите. До края на 2016 г. са стиланизирани зъбите на около 15 000 деца от 200 населени места в страната, сред които първенци са София град и област, Перник, Пловдив и Варна.
Безспорен научен факт е, че небалансираното хранене, в частност – високата консумация на захар и захарни изделия, е сред основните рискови фактори за възникване и развитие на оралните заболявания. Количеството, вида, честотата и начина на прием на въглехидратите са предпоставка за формиране на комплексния етиологичен фактор за оралните заболявания – зъбната плака. Затова обучението и мотивацията за нуждата от здравословно хранене на бременната жена и детето са водещи дейности във всяка съвременна превантивна програма за борба с оралните заболявания, посочват от БЗС.