Безплатна доставка над 99лв

Тревожни данни за нови случаи на западнонилска треска изнесе проф. Тодор Кантарджиев, заместник-директор на Националния център по заразни и паразитни заболявания и национален консултант по микробиология. „Има западнонилска треска в съседни страни. Има и у нас – смо за седмица около Бургас две жени са заболели, има и болен в Шумен. Има случай и във ВМА. Трябва да се вземат мерки срещу комарите“, подчерта той.

 

Епидемиологът припомня, че няма ваксина срещу вируса на западнонилската треска, а страната ни се намира на пътя на прелитащите птици, които носят болестта. „Изследването на става с тестове на кръв и урина. Потвърждаването става в лаборатория при правилно взет материал“, добави проф. Кантарджиев.

 

Най-важните превантивни мерки са насочени към максимално ограничаване на разпространението на комарите в населените места чрез провеждане на дезинсекционни мероприятия и постоянен контрол върху тяхната ефективност. В интернет страницата на Националния център по заразни и паразитни заболявания припомнят, че много комари са най-активни при изгрев и здрач. Хората трябва да използват репеленти, както и да са с покрити части на тялото, когато са навън (дълги ръкави и крачоли на панталони). Замрежването на врати и прозорци на домовете, както и използването на уреди и препарати за домашна дезинсекция също е добра превантивна мярка.

 

„Важно е да се намалят местата със застояла вода навън, тъй като тя е среда за размножаване на комарите – да не се оставят непокрити съдове с вода през летния сезон, достъпни за комарите; вода, която не е покрита да се подменя (басейни, шадравани)“, съветват специалистите.

 

Болестта, която носи вируса засяга на централната нервна система. „Човек не знае къде се намира, чувства се объркан. От 10 заболели, 8-9 оздравяват напълно. Може да се стигне и до пареза на крайниците, ако нещата не се овладеят. Комарите смучат кръв от прелетни птици и така се разболяват. Важно е да обработим водоемите през пролетта, за да на намалим комарите у нас“, каза още Кантарджиев.

 

Западнонилската треска отблизо

 

Западнонилската треска е вирусна зоонозна инфекция с природноогнищен характер и трансмисивен механизъм на предаване – чрез ухапване от комари.

Причинителят – вирус „Западен Нил“ е РНК вирус, част от семейството на флавивирусите. За първи път е изолиран през 1937 г. от кръвта на болна жена с температура, живееща в провинция Западен Нил в Уганда.

Разграничават се две генетично различни подгрупи щамове на вируса: вирусите от първа подгрупа са по-разпространени и се срещат в Африка, Близкия Изток, Европа и Северна Америка и са причинители на големи епидемии, вирусите от втората подгрупа , циркулиращи в Африка, са внесени напоследък в Европа (Унгария, Румъния, Гърция).

Инкубационният период на заболяването варира между 3 и 14 дни.

Западнонилската треска обикновено протича леко, или умерено тежко, с грипоподобни симптоми – температура, главоболие, отпадналост, възможна е и появата на макулопапулозен обрив, лимфоаденопатия, както и на гастроинтестинални смущения. При голяма част от заразените инфекцията може да протече безсимптомно. По – тежки неврологични форми на болестта като енцефалит, менингоенцефалит или менингит са редки, предимно при хора в напреднала възраст. Такива случаи са 1 на 140-320.

По данни на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията, през 2014 г. са съобщени 74 случая на треска „Западен Нил“ в страните от ЕС (Австрия, Гърция, Унгария, Италия и Румъния) и 136 случая в съседни страни (Босна и Херцеговина, Израел, Палестина, Русия и Сърбия). Най-много заболели се срещат при възрастни хора над 65 г.

Вашият коментар