Препоръки за подобряване качеството на административното обслужване на здравноосигурените лица изпрати омбудсманът Константин Пенчев в писмо до управителя на НЗОК д-р Нели Нешева. Те са във връзка с постъпили в институцията жалби, в част от които хората се оплакват от неспазени срокове за издаване на протоколи за лекарства, поради което се налага месеци наред пациентите сами да закупуват необходимите медикаменти.
Има и сигнали, свързани с времето, което хронично болните трябва да отделят за заверка на протоколи, както и за непрофесионално и недопустимо грубо отношение от страна на служители на Касата.
Друг проблем, който поставят гражданите, е свързан с издаването на европейска здравноосигурителна карта за пътуване в страни от Европейския съюз. Въпреки уверенията, че издаваните временни удостоверения заместват успешно европейската здравноосигурителна карта, хора, на които се е налагало да потърсят медицинска помощ по време на престой в страна – членка на ЕС, твърдят, че лекарите, към които са се обърнали, не са уважили издаденото им удостоверение и се е наложило да заплатят оказаната им медицинска помощ.
Поставянето на хората в подобно положение води до накърнява на достойнството им и до нарушаване правата на здравноосигурените лица, казва в писмото си до НЗОК Константин Пенчев.
До омбудсмана постъпват и оплаквания, във връзка с достъпа до формуляри, необходими за избор и смяна на общопрактикуващ лекар. В София например има само две определени места, където хората могат да ги закупят. „Избраният начин за предоставяне на услугата затруднява гражданите и ограничава достъпа им до административната услуга” – категоричен е Константин Пенчев.
По повод констатираните лоши практики в работата на Здравната каса, националният омбудсман препоръчва:
– да се спазват сроковете за издаване на протоколи за лекарствени средства.
На пациентите да се осигури достъпна и достатъчна информация за документите, необходими за издаване на протокол, с което да се избегне удължаването на срока за издаването им;
– допуснатите технически грешки в протоколите да се отстраняват служебно, с което да се съкрати времето по заверяването им;
– да се облекчи достъпа на гражданите до формуляри на НЗОК, в това число и чрез образци на заявления, поместени на интернет страницата на касата;
– да се подобри вътрешната комуникация на административните звена на НЗОК с цел предоставяне на навременна, точна и ясна информация на здравноосигурените лица;
– да се възобнови издаването на европейска здравноосигурителна карта за всички българските граждани, пътуващи в страни – членки на Европейския съюз.