Постигане на високо ваксинално покритие и провеждане на широка информационна кампания включват дейностите по националната програмата за първична профилактика на рака на маточната шийка, която предстои да бъде утвърдена.
Програмата ще действа до 2016 г., като очакванията са тя да заработи от септември тази година.
Чрез тези дейности България става 23-та европейска държава, предприела мерки за профилактика на рака на шийката на матката, което е второто по честота онкологично заболяване сред жените.
Програмата цели осигуряване на имунизационна защита от високорисковите типове на човешкия папилома вирус (HPV), причиняващ рака на маточната шийка, и в резултат – понижаване на заболеваемостта.
За да се достигне ограничаване на честотата на заболяването у нас, е необходимо достигането на поне 70-80% имунизационно покритие, казва доц. Нина Гачева, епидемиолог и председател на Българска асоциация по превенция и контрол на нозокомиалните инфекции. Тя представи националната програма по време на втория пациентски конгрес в столицата.
Програмата включва ваксиниране на момичета на 12-годишна възраст, тъй като се приема че тогава все още не е започнат половият живот.
За борба с рака на маточната шийка държавата за първи път осигури бюджет от 2 млн. лв. Ваксините ще се реимбурсират от НЗОК, но все още не е ясно как ще става това и дали ще бъде изцяло безплатна или ще е необходимо доплащане от страна на пациентите.
Според експерти и лекари трябва да се осигури 100% реимбурсиране на стойността на ваксините за момичета на 12 години, тъй като по този начин могат да се постигнат задоволителни резултати по отношение на предпазването на децата от рак на маточната шийка.
Понастоящем ваксината срещу човешкия папилома вирус е включена като препоръчителна в имунизационния календар сред 12-годишни момичета.
Провеждането на имунизациите е поверено на общопрактикуващите лекари. Имунитетът срещу вируса се изгража от трикратен прием в определен срок, подобно на ваксината срещу хепатит В.
Редът за получаване на ваксината все още се обмисля. Засега е ясно, че родителите на момичето ще вземат препарата от аптеките срещу рецепта, издадена от джипито, след което се извършва самата манипулация в медицинския кабинет на детето.
Регионалните здравни инспекции ще поемат случаите, при които не е направен избор на личен лекар.
Предвиждат се и активности по повишаване нивото на информираност със специална насоченост към целевите групи, включително родители, млади жени и учители, както и към самите изпълнители на дейностите по програмата.
За реализирането на информационните дейности по програмата са ангажирани специалисти педиатри, акушер-гинеколози, експерти от Регионалните здравни инспекции, здравни медиатори, неправителствени организации.
Програмата ще се ръководи от национален координационен съвет, който включва и представители на неформалните организации, имащи отношение към целевите групи.