Българският пациент доплаща 66% за лекарствата си по здравна каса, защото са предимно оригинални медикаменти.
В Европа от използването на такива лекарства се спестяват годишно 35 милиарда евро, но у нас липсва прогенерична лекарствена политика, заяви председателят на Българската генерична фармацевтична асоциация Николай Хаджидончев, цитиран от Българското национално радио.
Националната здравноосигурителна каса заплаща 75% оригинални лекарства от позитивната листа и едва 25% генерични лекарства, чиято цена е в пъти по ниска, а генеричното лекарство е еднакво по състав и лечебен ефект, посочва още Хаджидончев.
Според данни на европейската генерична асоциация, използването на генерични лекарства увеличава достъпа на пациента до лечение.
Четири милиарда евро годишно се спестяват в онкологията с използването на генерични лекарства.
В много от европейските държави има задължителен процент генерично изписани. 50-65 процента за генерични медикаменти или формиране на генеричната политика, задължително предписване на генерични медикаменти в определен момент.
Българската генерична фармацевтична асоциация призова здравните институции у нас да започнат широк обществен дебат за по широко използване на генеричните лекарства.
Това ще доведе до увеличаване на спестяванията на здравноосигурителната система у нас.
Партньорството между здравните институции и производителите на тези лекарства е трудно за разлика от останалите европейски държави като Германия и Великобритания, където лекарствата, поемани от обществените фондове са преди всичко от новите генерични форми, за да не се стига до дефицити в здравеопазването.