Столичната Университетска болница за активно лечение „Александровска“ ще бъде една от деветте болници, които ще участват в тазгодишната информационна кампания за профилактика на рака на гърдата. Тя се провежда в рамките на Световния месец за борба с рака на гърдата – октомври.
Лечебното заведение ще се включи в кампанията чрез осигуряване на безплатни прегледи от специалист, както и с ехографско и мамографско изследване при необходимост. Направления по Национална здравноосигурителна каса не се изискват.
Прегледите ще се извършват от 10 до 13.30 часа на 9, 16, 23 и 30 октомври, в двата хирургични кабинета на партерния етаж, в сградата на І-ви хирургичен блок, до Спешен кабинет. Записване може да се прави на посочените телефони до сряда на текущата седмица:
Кабинет І-ва хирургия, тел.: 02/ 9230 590;
Кабинет ІІ-ра хирургия, тел.: 02/ 9230 378.
Кампанията се организира за трета поредна година по инициатива на Първа САГБАЛ „Св. София“, в партньорство със Столична община и Фондация „Една от 8“ и има за цел да повиши вниманието на нежния пол към проблема, в резултат на което да се постигнат ранно диагностициране и лечение на заболяването.
Ракът на гърдата е най-често срещането злокачествено образувание сред жените.Той е втората по честота причина за смърт след рака на белия дроб. Вероятността жена да развие инвазивен рак на гърдата през живота си е около 1 към 7. Възможността от смърт в следствие заболяването е 1 към 33.
Не се знае кое точно причинява рака на гърдата, но има определени рискови фактори, които са свързани с това заболяване. Рисков фактор е всичко, което увеличава вероятността човек да се разболее от дадена болест, включително рак.
Потенциално всички жени могат да развият болестта, като най-често сочените „виновници“ са генетичната предразположеност, тютюнопушенето, приемът на алкохол, нездравословното хранене и заседналият начин на живот.
Белезите на рак на гърдата често са неспецифични. Сред основните признаци са наличие на „бучка“ или нова маса в гърдите, подуване на част от гърдата, раздразнена кожа и грапавост, болка или хлътване на зърното, разязвяване или зачервяване на зърното или кожата на гърдата
секрет от зърното, различен от майчина кърма и подутина в областта на подмишницата.
Начините за лечение на болестта са стандартни – химиотерапия, лъчетерапия, прием на медикаменти или хирургично отстраняване на злокачественото образувание.
Специалистите припомнят, че ракът не е смъртна присъда и редовните прегледи и навременната диагностика увеличават в пъти възможността за успешно лечение.